14 czerwca 2024

Lakierowanie nadwozi w olbrzymiej hali produkcyjnej

Hala produkcyjna w której produkuje się nowoczesne samochody to też hala w której znajduje się specjalna lakiernia z wielkim basenem, w nim tak jakby macza się nadwozia w podkładzie. Malowanie w tym stylu jest oszczędnością czasu, bo zanurza się całą karoserię w specjalnej farbie, która jest właściwie rozcieńczona, po to by nie zostawało jej zbyt wiele na gołej karoserii. W tym procesie używa się też elektryczności, po to by cząsteczki farby właściwie przylegały do blach karoserii. Kluczowe znaczenie ma jednak to, że taki wielki basen z farbą znajduje się w obiekcie przemysłowym, którym jest hala produkcyjna i musi być właściwie oddzielony od gruntu znajdującego się pod podłogą hali produkcyjnej.

Dlatego beton podłogi lakierni jest gruby, ma w sobie specjalne dodatki zapobiegające przesiąkaniu chemikaliów i nie jest on jedyną warstwą zabezpieczającą, bo poza nim stosuje się specjalną folię, która zabezpiecza grunt i jest opcją odporną na działanie silnych kwasów. Kluczowe znaczenie ma też i to, że dość wielu producentów aut stosuje zabezpieczenia lepsze od wymaganych przepisami, czyli kładzie kilka warstw tej specjalnej folii, po to by nic się nie wydarzyło przez dekadę, dwie lub nawet przez trzy. Taka jest cena lakierowania w wielkim basenie, ale ponosi się ją tylko raz na wiele lat. Wielu producentów aut i maszyn rolniczych woli ponieść ten koszt, po to by za jakiś czas nie płacić wielkich kar finansowych za zatrucie miejscowej gleby. Tego typu kary mogą być wysokie, ale ponad trzy dekady temu kar tych nie było, czyli łatwiej się lakierowało w olbrzymich prostokątnych kadziach z farbą. Jednak teraz kary są, a fabryki się lepiej zabezpieczają.

Zyski z produkcji samochodów nadal są olbrzymie, a hala produkcyjna może sąsiadować z polem na którym uprawia się pszenicę i mu nie szkodzić. Rzecz jasna w przyszłości z tym dbaniem o środowisko naturalne będzie o wiele lepiej, czyli sąsiedztwo fabryk produkujących samochody przestanie być czynnikiem szkodzącym, ale ludzie i tak będą chcieli mieszkać dalej od dzielnicy przemysłowej ze względu na to, że hale produkcyjne to budynki, które nie imponują urodą.