29 marca 2024

Konserwacja hali produkcyjnej z dźwigami

Hala produkcyjna z suwnicami i dźwigami przytwierdzonymi do konstrukcji nośnej dachu to obiekt przemysłowy, który może zużywać się szybciej od hali, która nie ma suwnic tego typu. Mowa tu dokładnie o tym, że sama praca tych urządzeń wpływa na to, że budynek szybciej się zużywa, czyli o wiele częściej pękają stalowe belki konstrukcyjne dachu, a nawet elementy ścian konstrukcyjnych. Takie szybsze zużycie jest normą dla tych budynków i dlatego już na etapie projektowanie daje im się mocniejsze dachy iściany, ale poza tym kluczowe znaczenie mają też częstsze inspekcje techniczne tych konstrukcji, które mogą zaklasyfikować jedną lub kilka stalowych belek konstrukcji dachu do wymiany.

Tego typu wymiany są normą, bo jeśli nie wymieni się tych elementów, to suwnica może stracić podparcie i upaść na linię produkcyjną. Taki upadek dźwigu to dość kosztowne zniszczenia i czasami nawet wypadki ze skutkami śmiertelnymi. Dlatego inspekcje kluczowych elementów takich konstrukcji muszą być dostatecznie częste i wnikliwe jednocześnie, a wady powstałe na skutek eksploatacji dość szybko usuwane w naprawach, bo od tego zależy to, czy dana fabryka jest bezpieczną. Jednak jeśli pominie się kwestie powiązane z bezpieczeństwem, to naprawy i tak są bardzo istotne, bo jeśli suwnica upadnie na inne maszyny linii produkcyjnej, to może je nieodwracalnie uszkodzić, czyli wywołać znaczne szkody materialne w danej fabryce, bo produkcja stanie, a firma eksploatująca daną fabrykę sporo zapłaci za naprawę danego obiektu przemysłowego. Z tych przyczyn prace konserwatorskie są bardzo ważne i muszą być wykonywane terminowo, bo nadmierne obciążanie konstrukcji w fabryce to proszenie się o zdarzenie, którego skutkiem będą uszkodzone maszyny i czyjaś krzywda.

Wiele lat temu firmy ryzykowały w ten sposób, ale obecnie praktyki tego typu są zazwyczaj przeszłością, bo nagłośnienie medialne zaniedbań może zniszczyć firmę eksploatującą daną fabrykę. Takie zniszczenie medialne to spory problem, ale to też konsekwencja nie dbania o stan fabryki.