14 czerwca 2024

Wiele wzmianek o maszynie typu TBM

Gigantyczne maszyny do wiercenia tuneli to sprzęty, które ważą wiele tysięcy ton i mają nawet ponad czterysta metrów długości. Rzecz jasna na samym początku te maszyny miały niewielkie tarcze skrawające i nie były aż tak długie, czyli transportowało się je dość łatwo, ale też nie dawały tego samego efektu, co spora maszyna klasy TBM. Obecnie ta maszyna z olbrzymią tarczą skrawającą szybko wykopuje tunel, a urobek szybko przekazuje taśmociągiem do wagoników. Kluczowe znaczenie ma też i to, że obudowuje ona tunel panelami z żel betonu, które łączy w bardzo sprytny sposób. Tej maszyny nie można przetransportować w całości, ale najważniejszym jest to, że pod ziemią dokonuje ona cudów.

Nawet budowanie tunelu metodą wybuchową nie daje aż tylu pozytywnych efektów. Mowa tu dokładnie o tym, że wysadzanie jest powolne, bo po wybuchu przodek tunelu może pękać w nieciekawy sposób. Ważnym jest też i to, że na przodku unosi się też pył po wybuchu, który utrudnia pozbywanie się urobku. Minusy te są mniejszymi niż sto lat temu, ale wiercenie metodą wybuchową nadal bywa dość niebezpieczne. Dlatego obecnie bardzo często używa się maszyn typu TBM i to zwłaszcza wtedy gdy nad tunelem znajduje się rzeka lub wody cieśniny. Wtedy wiercenie tunelu nie powinno być metodą ryzykowną, bo dodatkowe wstrząsy w tego typu przypadkach mogą tylko zaszkodzić budowie i wywołać kosztowne straty. Maszyny typu TBM lepiej sprawdzają się też podczas rozbudowy metra, bo te tunele ciągną się dość blisko fundamentów budynków i dlatego metoda wybuchowa się raczej nie sprawdzi. Istotnym jest też i to, że w budynkach powyżej mogą pękać fundamenty i ściany i to nawet wtedy gdy tunele rozbudowuje się tymi subtelnie działającymi sprzętami.

Te sprzęty, czyli coś takiego jak TBM trzeba dowieść na miejsce prac i to w kawałkach. Mowa tu o wielu ładunkach ponad gabarytowych, które potrzebują eskorty złożonej z doświadczonych pilotów. Dlatego już samo zgromadzenie maszyn to znaczący koszt, czyli tego typu inwestycje muszą być przemyślane, bo będą się zwracać dekadami lub rzez niemal sto lat.