19 maja 2024

5 wielofunkcyjnych gadżetów w kuchni

Urządzając kuchnię, każdy gospodarz dokłada wszelkich starań, aby była ona jak najbardziej funkcjonalna. To znaczy – aby pracowało się w niej szybko, sprawnie i wygodnie, bez jakichkolwiek zbędnych ruchów. Ważne jest również to, aby oszczędzać miejsce w niewielkiej kuchni, tak aby mimo skromnego metrażu wciąż była ona praktyczna. Oto 5 gadżetów, które fantastycznie usprawniają wszelkie prace kuchenne!

  1. Kuchenny odpadkownik. Czyli kosz na odpadki, który można zawiesić na drzwiczkach szafki lub szuflady w dolnym ciągu mebli. Ile razy w ciągu dnia musisz zgarniać dłonią obierki po ziemniakach, okruchy czy inne śmieci z blatu? Gdy wynosisz je na rękach lub na ścierce, często lądują one na podłodze. Taki odpadkownik sprawi, że w trakcie lub po gotowaniu możesz po prostu wygodnie zmieść wszystkie brudy z blatu ścierką do pojemnika. Możesz również wykorzystywać go, oczywiście po dokładnym umyciu, jako pojemnik na posiekane na desce warzywa – oszczędzając na blacie miejsce na dodatkowe naczynie.
  2. Wielofunkcyjne narzędzie do rozdrabniania. Jedno narzędzie w kształcie jabłka składające się z wielu elementów nakładanych na siebie, zdecydowanie oszczędza miejsce w kuchennej szufladzie. Każdy z elementów służy do czegoś innego – jest tam wyciskarka do cytrusów, obierak do pomarańczy, nakładki do krojenia jabłek, czy siekania owoców na drobniejsze cząstki, i inne. To gadżet, który jest kompaktowy, ale wielofunkcyjny – i zdecydowanie zasługuje na uwagę każdej gospodyni!
  3. Uchwyt do krojenia cebuli. W kuchni przydają się wszelkie gadżety, które ułatwiają krojenie na równe części. To szczególnie ważne, gdy używamy bardzo ostrych noży i nie chcemy zrobić sobie krzywdy! Uchwyt do krojenia cebuli to szereg igieł, które wbijane w cebulę pozwalają przytrzymać ją, ale również pokroić na równe kawałki bez obawy o palce. To także świetny przyrząd, gdy chce się nauczyć dziecko kroić cebulę! Przyda się rownież do krojenia idealnych frytek czy pomidorów w plastry!
  4. Obieraczki do warzyw i owoców. To narzędzia, bez których niektóre gospodynie nie wyobrażają sobie normalnego funkcjonowania. Oczywiście, by obrać warzywo ze skóry wystarczy niewielki nożyk, ale jego używanie to zawsze ryzyko, że skórka będzie zbyt gruba, a obierane ziemniaki – kwadratowe. Obieraczka Victorinox czerwona to narzędzie, które pozwala jak najsprawniej obrać długą, cienką skórkę i pozostawić warzywa lub owoce pięknie, równo obranymi. Dostępne w sprzedaży obieraczki Victorinox czerwone występują w różnych wersjach – mają ostrze pionowe lub poziome, a nawet ukośne. Każdy sam może dopasować sobie model, który najlepiej leży mu w dłoniach. Obieraczki do warzyw i owoców można też wykorzystywać niestandardowo – na przykład do robienia supercienkiego warzywnego spaghetti lub surówek z produktów pokrojonych w długie, cienkie plastry. Świetnie nadają się także do skrobania parmezanu na plastry!
  5. Silikonowa stolnica. Jej głównym przeznaczeniem jest oczywiście zagniatanie ciast, ale można ją wykorzystywać także jako antypoślizgową podkładkę, szczególnie podczas dziecięcych zabaw w wykrawanie ciastek czy lepienie z plasteliny. Każda gospodyni z pewnością znajdzie dla nich wiele nieszablonowych zastosowań w swoim domu!